Żywiciel. Płaczcie razem ze mną

Żywiciel poruszył mnie do cna. Wycisnął morze łez i skłonił do przemyśleń, które nie opuszczają do dziś. Sytuacja niektórych kobiet przypomina piekło, a nie życie. Parvano, jakie to niesprawiedliwe!

Żywiciel / The Breadwinner

To animacja nominowana do tegorocznych Oscarów, przejmująca historia skupiona na problemie kobiet w regionach, gdzie rządzą radykalni muzułmanie. Tego nie dało się opowiedzieć lepiej. Filmowo byłoby zbyt oczywiste, momentami dosyć brutalne. A animacja obrazująca dziecięce spojrzenie na świat jest w punkt. Piszę Wam o tym nieprzypadkowo – nie wiedzieć czemu Żywiciel / The Breadwinner nie wszedł na ekrany polskich kin, ale jeśli macie konto na Netflix, to możecie ją tam obejrzeć. Zróbcie to. Pod względem kreski animacja daleka jest od mainstreamu. I bardzo dobrze, bo dzięki temu jeszcze bardziej wciąga nas w swój świat, odmienny dla kultury, w której się wychowaliśmy. Odpowiada za to studio, które ma na swoim koncie m.in. Sekrety morza.

Fabuła w formie instant

Żywiciel to opowieść, której bohaterką jest jedenastoletnia Parvana. Któregoś dnia ścina swoje piękne, długie włosy i przebiera się za chłopca – po to, żeby LEGALNIE wyjść na targ i kupić coś do jedzenia dla siebie i rodziny. Jej ojciec z niejasnych przyczyn został aresztowany. Tylko ona z pozostałych członków rodziny – mamy, dorosłej siostry i maleńkiego brata, mogła podjąć tak szaloną decyzję. Tylko ona mogła uratować ich wszystkich. Co wieczór Parvana snuje opowieść, będącą jakby drugą równoległą historią.

Prawa kobiet

Parvana wychowuje się w Afganistanie, będącym pod rządami Talibów. Kobieta nie może wyjść tam sama z domu – nawet po to, by kupić jedzenie czy lekarstwa. Tylko w domu może zdjąć burkę. Nie może pracować, zrobić zakupów, pójść do lekarza (bo lekarzem jest mężczyzna) – sama nie może zrobić NIC, a więc jest całkowicie zdana na łaskę i niełaskę mężczyzn (ojca, męża, itp.). Animacja pokazuje wszystkie konsekwencje bycia kobietą i bycia mężczyzną w świecie, który jest dla mnie kompletnie niezrozumiały.

Sytuacja kobiet w Afganistanie jest jedną z najgorszych na świecie. Silna tradycja patriarchalna doprowadziła do tego, że kobiety są niemal całkowicie pozbawione swoich praw. Według różnych danych ponad 80% z nich doznaje przemocy fizycznej lub psychicznej. Rodzina przymusza swoje córki do małżeństwa, córkami łagodzi się konflikty klanowe. W świetle prawa morduje się kobiety za „przestępstwa moralne”, a za namową konserwatywnych środowisk zalegalizowane miały być też gwałty w małżeństwie – na szczęście wycofano się z tego w 2009 roku pod naciskiem światowej opinii publicznej.

Pozwólcie, że zostawię to wszystko bez komentarza. Naprawdę nie wiem, co napisać. Obejrzyjcie animację – to dobry punkt wyjścia do dyskusji ze starszymi dziećmi na temat różnych kultur, sytuacji politycznej na świecie i przede wszystkim SZACUNKU do drugiego człowieka, niezależnie od płci, koloru skóry czy wyznania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.