Tylko bogaci mogą mi mówić, że pieniądze szczęścia nie dają

Pieniądze szczęścia nie dają mówią. A ja mówię, że to hipokryzja. Tak już jesteśmy skonstruowani, że musimy chociażby zjeść, ubrać się i podłączyć do Internetu, kiedy jednego lub drugiego zabraknie. Jest jeden minus – za większość naszych potrzeb niestety musimy zapłacić.

Mówimy, że pieniądze szczęścia nie dają

…ale czy widzieliście kiedyś biedaka, który optymistycznie przetrząsa kubły na śmieci w poszukiwaniu jedzenia lub wyrzuconego przez kogoś ubrania? Przez ostatnie kilka lat mijałam takich w naszym śmietniku i zawsze byłam tak samo speszona, jakbym swoją obecnością mogła wprawić ich w zakłopotanie. Chociaż równie dobrze mogłabym powiedzieć: ej, won stąd! Wygodnie jest nam sobie tłumaczyć, że takie życie to zawsze czyjś wybór.

Pieniądze szczęścia nie dają

…ale tyramy na nie od rana do wieczora. Przy kawie za sto ileś złotych za kilogram narzekamy, że ich za mało. Życzymy ich sobie wzajemnie przy każdej możliwej okazji. Dajemy je dzieciom, bo urodziny, bo wycieczka, bo taka okazja. A kiedy mają oddać resztę i kombinują przy tym, jak koń pod górę, to z dumą myślimy: poradzą sobie w życiu.

Pieniądze szczęścia nie dają, ale lepiej płakać w mercedesie, niż w PKS-ie. Nie martwić się o to, czy jutro będzie na obiad. Czy starczy na podręczniki, kurtkę, na święta.

Pieniądze szczęścia nie dają

…ale kiedy po opłaceniu rachunków zostajemy z nędzną na koncie, marudzimy, że co to za życie. Co to za życie, kiedy wczasować się można tylko w sezonie, a zakupy robić tylko na wyprzedażach. Tak, niektórym pieniądze szczęścia nie dają – na ich problemy, problemy ludzi pierwszego świata, pieniądze nie są rozwiązaniem. Bo ciągle będzie ich za mało.

Do wszystkiego trzeba podchodzić z głową. Do pieniędzy też – jak są, to dobrze, bo dzięki nim możemy zatroszczyć się o siebie i bliskich, kupić swój komfort psychiczny, a w wielu przypadkach także zdrowie. Od kiedy nasza rodzina się powiększyła, mam na ten temat ciężkie przemyślenia i obawy. Dlatego tylko bogaci mogą mi mówić, że pieniądze szczęścia nie dają.

Pieniądze są ważne, mogą dawać poczucie szczęścia i zapewniają komfort psychiczny. Problemem nie jest to, że je mamy. Problem zaczyna się wtedy, kiedy poza nimi, nie mamy nic.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.